• Huvudmeny
Landsbygd

Våra byar

Nora med omnejd, en blandning av skogar, sjöar och jordbruksbygd med byar och samhällen som en gång i tiden byggts upp runt järnhantering, här fanns gott om gruvor och hyttor där skogen och vattnet hade en stor betydelse för framställningen av järnet. Gruvdriften och järnhanteringen tillhör en svunnen tid men byarna och tätorterna lever vidare, med ett aktivt näringsliv och mycket aktiviteter.

Här kan du läsa om aktiviteter och verksamheter som finns idag, presenterat av bygdens egna bygde- och hembygdsföreningar.

På webbsidorna om Landsbygdsutveckling, hittar du information om pågående och avslutade landbygdsprojekt och vad som är på gång i byarna via protokoll från Bygderådet.
Länk till Landsbygdsutveckling

Länk till Bygderådet

Byalag och hembygdsföreningar i Nora kommun

Blexberg-Västgöthyttans byalag
Monika Almer
Blexberg, Brotorp 304
713 92 Gyttorp
073-804 22 38
monika.almer@telia.com

Borns Byalag
Carin Eriksson 
Born, Övre Bondborn 710
713 93 Nora
0587-91004, 073-0308328
2525eriksson@telia.com

Greksåsars Byalag
Örjan Einarsson
Greksåsar 208
713 92 Gyttorp,
0587-710 11
073-065 01 23 |
orjan.einarsson@telia.com
www.greksasar.orglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gyttorps byalag  
Enar Moberg
Krutstampsvägen 26
713 72 Gyttorp
0587-255 40 eller
070-522 55 40
e-postkontakt
Ulrica Johansson
Johanssonskansmail@hotmail.com
www.gyttorpsbyalag.se/länk till annan webbplats

Hammarby bygdegårdsförening  
Kristina Haglund
Kungsheden 211
713 91 Nora
0587-920 82 eller mobil 070-379 20 82
kungsheden11@spray.se
www.hammarbybygdegard.selänk till annan webbplats

Hembygdsföreningen Noraskog
Ture Österberg
070 242 4361
ture.osterberg@powertech.se
http://www.hembygd.se/
hembygdsforeningen-noraskog
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

Greksåsar
Järnboåsen
Pershyttan
HönsaKarin & comp besöker Vikersdagarna
Frigående höns
Vårbruk
Skogstjärn
Råbock på sommarbete
Hästar på bete

Järnboås bygdegårdsförening
Anna-Karin Andersson
Tolvsbörd 121
713 93 Nora
076-199 83 50

Järnboås Utvecklingsgrupp
Jan Forslund
Finnshyttan Lobergstorp 441
713 94 Nora
0587-602 05
lobergstorp@telia.com
http://jarnboas.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Järle byalag
Ordf Sven Röstlund
Kontakt
Lars Carlsson,
Järle, Stickspåret 1
713 91 Nora
www.jarlebyalag.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Pershyttans Byalag
Urban Olsson
Pershyttan 612
713 91 Nora
070-521 77 36
urban.olsson@alilogistik.se
www.pershyttansbyalag.selänk till annan webbplats

Ringshytte byalag
ringshytte.byalag@gmail.com
http://ringshytte-byalag.blogspot.se/länk till annan webbplats

Stadranejdens byalag
Dan Eriksson
Järnbodsvägen 14
719 41 Garphyttan  
dan.at.eriksson@telia.com
www.stadranejden.selänk till annan webbplats

Timanshytte byalag
Per-Johan Lindberg
Timanshyttan 119
713 93 Nora
perjohan.lindberg@gmail.com

Vikers Hembygdsförening
Bo Eckhardt
Övre Stacksund 14G
713 92 Gyttorp
bohenrik.eckhardt@gmail.com
www.hembygd.se/viker/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 

Ås byalag
Boye Jonsson
Kornvägen 1
713 34 Nora
073-370 01 17

Informationsägare: Kommunförvaltningen
Sidan uppdaterad: 2014-05-08